Friday, July 10, 2020
Články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Monday, October 31, 2016
Rozbor nejlepších balíčků s M Mewtwo-EX
Autor: rasik8 @ 9:34 AM :: 1980 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Rozbory balíčků
 

Deck of the Day: M Mewtwo EX (ten lepší)


Zdravim vsechny pokemoňáky a pokémoňačky. Tentokrát ne u dalšího libovýho reportu, nýbrž u rozboru jednoho hlavních decků dnešní metagame. Ano, jak ste jistě pochopili z názvu článku, dnešní téma bude M Mewtwo EX.

 

Nejdřív si povíme něco historii a o pointě decku. Dál pak o různých verzích. O postavení v metagame, ať už naší nebo světové a nakonec zkusíme načrtnout machtupy.

 

První verze tohodle balíčku vznikla už v loňské sezóně. Výhody byly zřejmé na první pohled – velkej DMG output, co se může zvětšovat, DMG change se Shrine of memory a možnost splashe s jakoukoli barvou, protoze Psychic Infinity je za DCE. Jedna z prvních verzí se hrála s Yveltalem a vyhrála Onixovi nejeden turnaj J. Bohužel s rostoucí oblibou Night Marche se tenhle deck moc hrát nedal (weakness je mrcha XD). S příchodem Greninjy BREAK, kerá měla s NM celkem dobrej matchup se pak M Mewtwo ještě párkrát objevil, protože dokázal Greninju celkem slušně zabíjet. Nutno podotknout, že jenom v Evropě. V USA byl NM archetyp #1, takze tam měl Mewtwo smůlu a musel si počkat do rotace.

 

Po rotaci se z decku M Mewtwo/Garbodor stal jeden z nejvíc hype decků a cena šla prudce nahoru. Před začátkem sezóny se dal M Mewtwo sehnat za cca 7-10Euro. Dnes…17Euro.

 

Základní pointa je stejná ve všech verzích. Dostat co nejdříve do hry M Mewtwo EX s dostatkem energií  a pozabíjet co se dá. Potenciál dát OHKO je u tohodle decku velký.

Vzhledem k tomu, že Psychic Infinity je za DCE, tak se teoreticky dá hrát s každou barvou co hra nabízí. Největší úspěchy, ale stejně sklízí klasická M Mewtwo EX/Garbodor se Shrine of Memories. Shrine of Memories umožňuje použít Damage Change, tedy útok Mewtwo EX (podvývoj). Ten (jak název útoku napovídá) vymění zranění na obou aktivních pokémonech (vašeho a soupeře). V ideálním světě to dopadne tak, že dostanete od soupeřova EXa 180DMG do M Mewtwo EX, vy položíte Shrine of Memories a prohodíte zranění. Tím sami sebe vyléčíte a soupeře zabijete. Je to skvělé, no není to skvělé? J

Výhoda je ta, že je to efekt útoku, takže tím mimo jiné nespustíte efekt Bursting Baloonu atd.

  

 

Vzhledem k tomu, že deck nestojí na abilitách (jasně, že Hoopu EX a Shaymina EX hrát musíte, ale ty pochopitelně vykládáte v early gameJ), tak se celkem osvědčilo hrát Garbodora jako disturb na soupeře. Tím se zbavíte nepříjemných abilit, jako má například Greninja BREAK, Giratina EX nebo Volcanion EX. Zbývá už jenom doplnit energie a standardní sklatbou trenérů a vznikne balíček podobný tomuhle:

 

Pokémoni - 14

 

3 M Mewtwo-EX

2 Shaymin-EX

4 Mewtwo-EX

1 Hoopa-EX

2 Trubbish

2 Garbodor

 

Trenéři - 35

 

4 Professor Sycamore

3 N

2 Lysandre

1 Pokémon Center Lady / Skyla / Delinquent / Hex Maniac / Super Rod

3 Trainers' Mail

3 Mega Turbo

4 Ultra Ball

4 Mewtwo Spirit Link

3 Float Stone

4 VS Seeker

2 Parallel City

2 Shrine of Memories

 

Energie - 11

 

7 Basic { Psychic } Energy

4 Double Colorless Energy

 

Inspirovali jsme se deckem Johna Orgela, který uhrál top8 na Regionals před pár týdny. Jak vidíte, tak jeho list byl hodně stabilní, až bych řek sample list J. Jako variabilní kartu jsem označil Pokémon Center Landy. Upřímně si myslim, že neni potřeba a dá se nahradit za jakoukoli ze zmíněných karet, kdy každá je situační a spíš závisí na hernim stylu hráče. Skyla najde stadion, Float Stone či Mega Turbo, když je potřeba. Delinquent trestá, když si greedy soupeř nechá na ruce pouze Sycamore do dalšího kola a asi si všichni dokážeme představit příjemnou hru, kdy máme na ruce Hoopu EX  a dostaneme T1 Hexem. Super Rod se hodí pokud musíme ze začátku hry zahodit M Mewtwo (například na Sycamore). Mega Turba hrát musíte, protože to je karta, která vrací do hry a Parallel City může buď šikanovat soupeře (MRayquazu), nebo vám umožňuje zahodit si vlastní Shayminy EX a zabránit tím snadným odměnám pro oponenta.

Tuto verzi si dovolím nazvat “Klasická OP verze”. Další verze se stejnou pointou je speed verze, která nehraje Garbodora a soustředí se na co nejrychlejší setup M Mewtwo EX. Deck je samozřejmě rychlejší a stabilnější. Na druhou stranu je to dost all-in verze, která hůř hledá odpovědi na Greninje, Volcaniony a Giratiny. List může vypadat cca takhle:

Pokémoni - 11

 

3 M Mewtwo-EX

2 Shaymin-EX

4 Mewtwo-EX

2 Hoopa-EX

 

Trenéři - 35

 

4 Professor Sycamore

3 N

2 Lysandre

2 Hex Maniac

1 Skyla

4 Trainers' Mail

3 Mega Turbo

4 Ultra Ball

3 Mewtwo Spirit Link

1 Float Stone

1 Escape Rope

4 VS Seeker

1 Super Rod

1 Parallel City

3 Shrine of Memories

 

Energie - 11

 

8 Basic { Psychic } Energy

4 Double Colorless Energy

 

Další možnost je spíš funny verze. Jelikož má M Mewtwo EX autoloss s M Gardevoir EX (Despair Ray) a težkej matchup s M Scizor EX, tak se tato verze zbavila možnosti používat Damage Change přes Shrine Of Memories a vyměnila psychické energie za Metalky. To by samo o sobě nic moc nezlepšilo, takže se do party přidala i Magearna EX doplněná Cobalionem ze Steam Siege. Magearna pokryje jak discard speciálek od M Scizora, tak hituje weakness M Gardevoiry. Zároveň je tu i možnost non-ex attakera v podobě Cobaliona. Mewtwo EX (podvývoj) tím pádem hrajete toho “horšího”, jelikož může útočit alespoň prvním útokem za DCE. Výsledný list vypadá cca takhle:

   

Pokémoni - 15

 

 2 Shaymin-EX

 1 Cobalion

 1 Magearna-EX

 1 Hoopa-EX

 3 Mewtwo-EX

 3 M Mewtwo-EX

 2 Trubbish

 2 Garbodor

 

Trenéři - 35

 4 Trainers' Mail

 2 Mega Turbo

 2 N FAC 105

 2 Lysandre

 1 Super Rod

 2 Escape Rope

 2 Float Stone

 1 Special Charge

 1 Silent Lab

 4 Mewtwo Spirit Link

 2 Parallel City

 4 Ultra Ball

 4 Professor Sycamore

 4 VS Seeker

 

Energie - 10

 6 Metal Energy

 4 Double Colorless Energy

 

Jak sem už řikal, tohle je spíš funny verze. Teoreticky to má lepší do nejhorších matchupů, ale prakticky sou ty matchupy stejě kyselý a spíš si zhoršuje bilanci s decky, s kterejma to máte standardně dobrý. Nicméně nápad je to vtipnej, trochu je v tom cítit inspirace M Audino deckem, co vyhrál Worlds J

 

V matchupech budu brát v potaz jenom Klasickou OP verzi. Je nejstabilnejší z hlediska matchupů a na turnajích jí pravdepodobně uvidíte nejčasteji.

Nejdříve si ale trochu rozebereme českou metagame jako takovou, nebo se o to alespoň pokusíme J, protože to není zrovna jendoduchá věc. Tím, že u nás hraje poměrně málo lidí, tak hráči často techují dost konkrétně na konkrétní lidi, protože se dá celkem určit, co kdo bude hrát.

Vzhledem k velké ceně za tento deck se M Mewtwo vyskytuje na turnaji cca 2-3x celkem stabilně, takže mirror si moc neužijete. Na předposledním LC byl nejpočetnější deck M Scizor a to v počtu 5ti kousků. Na posledním LC zato dominovali fieldu Volcanioni. Částečně za to může velký výskyt právě M Scizorů na předchozím turnaji, alez větší části za to může finanční dostupnost Volcanionů, protože vyšli v tince. Nutno podotknout, že kvalita předčila kvantitu a když se Volcanionů hrálo míň, tak uhrávali lepší výsledky J

Další populární archetyp u nás jsou různé verze Dark boxu. Ať už se jedná o Yveltal/Garbodor, Yveltal/Mew či Darkraie či Darkrai/Giratina. Archetyp je to dost silný aby vyhrával velký turnaje, jako Regionals na Floridě či evropský Essen. Finanční dostupnost je taky skvělá, takže se není čemu divit, že je to u nás tak populární volba.

Kromě výše zmíněných potkáte u nás ještě Greninje BREAKv cca dvou kusech na turnaji. A Rainbow Road taky tak. Zbytek decků jsou spíš plivance v moři.

 

Nebudu psát procenta, stejně sou vždycky vycucaný z prstů J

Volcanion – tohle si troufnu označit jako favorable. EXo útočí za tři energie. Stopujete ho garbodorem. Pokud nemáte dead handu a soupeř ideal start, tak byste to měli dokázat.

 

M Scizor – podstatně horší matchup. Scizor zahazuje energie a stadioy. Útočí za málo energií, má rezistenci. Samozřejmě, že se to vyhrát dá, ale nebude to jednoduché. Musíte dobře počítat energie, přitahovat soupeři Shayminy a brát jednoduchý odměny. Nicméně lepší soupeř si to dokáže pohlidat.

 

Dark boxy – tady záleží na soupeřově buildu. Hry dost ovlivňuje Damage Change a to, že soupeře přetlačíte na DMG output. Troufnu si říct, že je to farorable. Nepříjemnost je Mew nebo Giratina, nicméně obojí je řešitelný Garbodorem. Taky je třeba si dát pozor na Yveltal (Fright Night), aby vám nepříjemně nelocknul Hoopu, nicméně toho opět částečně řeší Garbodor. Zároveň to není jednoduchý matchup tak jako tak.

 

Greninja – tohle je hodne easy. Pokud vás osupeř vyloženě nevymíchá, tak stačí mít ve hře Garbodora a dávat jenom Damage Change a sem tam Psychic Infinity.

 

Mirror – mirror je o dvou věcech. O skillu a o štěstí. Většina špatných hráčů zmiňuje pouze druhou věc. Takže by zápas měl být 50:50, ale záleží na playi.

 

Všechno stejně závisí na jedný věci obecně. A to, jak to máte nahraný. Všechno je o testingu.

 

Tímhle bych ukončil naše rozjímání nad jedním z hlavních bijců dnešní metagame. Doporučím Vám se ještě podívat na pár zápasů z Floridy, abyste mohli načerpat skill J)

https://www.youtube.com/watch?v=5to3TcwcMV4

https://www.youtube.com/watch?v=jrbw4yN7JDE

https://www.youtube.com/watch?v=46h73BYC-9Y

https://www.youtube.com/watch?v=LtFnFIDgjEA

 

 

Takže aloha bratři a sestry a uvidíme se (snad) u dalšího článku nebo na turnaji.

 

Ps.: a pilně testujte :D

Josef "franckie" Fürstenzeller

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here

© 2016 PokemonGuru.czInformacni server pro hrace karetni hry Pokemon.Terms Of UsePrivacy Statement