Friday, July 10, 2020
Články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, February 03, 2017
POZOR na falešné karty Pokémon!
Autor: rasik8 @ 2:33 PM :: 10223 Přečtení :: 28 Komentáře :: :: Pokémon-Guru informuje, Novinky ze světa Pokémon, Pro začátečníky
 

POZOR na falešné karty Pokémon!


Úvodem bych chtěl říci, že falešné karty zaplavují český trh čím dál více. S falešnými kartami samozřejmě NESMÍTE hrát na turnajích. Na ligách to je jiné, zde záleží na jednotlivých Gym Leadrech. Někteří Leadři je nechávají novým hráčům v decku buď jako levnou (bezcennou) součást decku k naučení principu hry, anebo jako výborné proxy s tím, že ty karty hráči ještě shání. A právě Gym Leadři se setkávají s falešnými kartami nejvíce, jelikož ligu navštěvují hlavně nováčci. Ano, u nováčků je koupě falešných karet pochopitelná, hlavní roli hraje cena, proč si kupovat 10 karet za 89,- když si jich můžete koupit 40 za pouhých 50,- korun … Ale tohle jsou právě vyhozené peníze, jelikož tyto karty nemají budoucnost. Dále se s nimi hráči setkávají přes své rodiče, kteří jim sem tam nějaké karty koupí. Bohužel neznalost rodičů, dostupnost téměř na každé vietnamské trafice a ona nízká cena přispívají k tomu, že se falešné karty dost prodávají. A představte si, jak se dítko cítí, když si říká : „Já mám plné album karet a celkem dobrý balíček…“, ale Gym Leader mu rovnou řekne, že to je falešné a nemůže s tím hrát.

No, nyní se vrhneme na to, jak falešné (fake) karty rozpoznat a vyvarovat se jejich koupi.

1. Prodejna

Falešnou kartu poznáte již před tím, než ji uvidíte či si na ni sáhnete. První faktor toho, že karta bude falešná, je prodejna. Falešné karty prodávají hlavně vietnamské obchody. Samoobsluha s potravinami – to nevypadá, že by se tam prodávali nějaké kvalitní hračky (v našem případě pravé karty). Karty doporučuji kupovat výhradně v hračkárnách (Pompo a podobné) či ve vyčleněních prodejnách karetních a deskových her (Černý rytíř, Kentaur, bývával i Dungeon). Samozřejmě jsou zde i internetové obchody, jako např. BlackFire a Veselý drak. Když už jsme u internetu – nedoporučuji kupovat karty přes Aukro a jemu podobné aukční stránky. Většina karet, které zde můžete objevit, je falešná. Ale bohužel z obrázků, které bývají leckdy dost nekvalitní a je vyfocena celá sbírka desítek karet, toho není moc co poznat. Další možnost sehnat pravé karty je přes různá fora – např. na Pokémon-Guru, ze zahraničních PokéBeach a PokéGym. Ale i zde se můžete setkat s falešnými kartami, doporučuji si VŽDY projet sekci Good Traders (GT) a Bad Traders (BT), případně se podívat na počet komentářů na daném foru, které uživatel, se kterým chcete vyměňovat, poslal (ten, který jich poslal 700, bude o PTCG něco vědět a rozhodně bude mít pravé karty, naopak ten, co má jen 3 posty asi moc známý a důvěryhodný obchodník nebude). Takže shrnutí:

Ano: hračkárny a prodejny karetních deskových her, ověřené internetové obchody např. Veselý drak.

Ne: vietnamské prodejny (potravin, trafiky, prostě všeobecně), Aukro, neznámí hráči.

2. Balení a cena

Další možnost, jak rozpoznat karty před jejich koupí je znalost balení a ceny karet, které jste si koupili. Pravé karty se nabízejí v těchto provedení: Booster (10 náhodných karet, v igelitovém obalu), cena +- 100,- korun a PCD (předpřipravený balíček o 60-ti kartách, obsahuje cca 25 Pokémonů, 15 Trainerů a 20 energií) za +- 300-400,-. Jen tyto dva produkty v této cenové relaci jsou pravé. Ano, nabízí se další, jako např Booster Box (balení 36-ti boostrů, cena +-3000,-), Tiny (Promo karta v plechové krabičce se 4 boostry, promo kartě je vždy vidět obrázek, cena okolo 500-600,-), Blister Pack (3 boostry + promo karta, cena 350,-) a různé „Pack“ balení (boostry + různé promo karty, obří remaky karet (většinou obsahují normální + zvětšenou verzi), figurky Pokémonů a další bonusy), ale to vše je složeno z Boostrů či PCD. Ještě jednou skupinu tvoří tzv. Trainer Kit (cena okolo 400,-), což je balení obsahující dva 30-ti karetní decky pro dva začínající hráče. Je to dost podobné PCDčkům (cenově i stavbou karet). Dále můžete v prodejnách naleznout World Championships decky – jsou to decky 4 nejlepších hráčů světa (hráčů, kteří se umístili na Mistrovství světa v TOP4). S těmito decky se NESMÍ hrát, slouží pouze k tomu, aby si každý hráč dokázal představit, co musí PRO hráči zvládat, aby se umisťovali na předních pozicích. Falešné karty se většinou vyskytují v různých papírových krabičkách v různém počtu karet – 40 karet, 20 karet apod. stojící podezřele málo. Tyto karty jsou vždy falešné. Např. jsou i falešné boostry za velice nízkou cenu (cena okolo 20,- / 30,- za booster – výjimku tvoří hráči na PokeWorldu, kteří jsou ochotni boostry prodat hodně pod cenou). Viz tento link – tyto boostry jsou 100% falešné. Takže shrnutí:

Ano: Boostry (10 náhodných karet, cena +-100,-), PCD a Trainer Kity (60 karet, obsahuje vždy Pokémony, Trainery a energie; cena 300-400,-)

Ne: Pokémon Worlds decky, balíčky (nejčastěji v papírových či plechových krabičkách, kde není vidět karta) s různým počtem karet

3. Barva karty

Falešné karty bývají „vybledlejší“ než co jsou karty pravé. Jsou světlejší. Celkově tato karta vypadá jako „nedotisknutá“. Vždy doporučuji mít s sebou nějakou pravou kartu, a pokud se vám nějaká karta nezdá, porovnejte ji s tou pravou – aby pravá karta měla odlišnou barvu, je hodně malá pravděpodobnost (v počtu vyrobených karet téměř nulová). Pokud si nejste jisti, zeptejte se svého Gym Leadra, ten by měl být hře hodně znalý a měl by falešnou kartu poznat ihned.

příklad falešné karty:

4. Tvrdost karty

Falešná karta bývá téměř vždy mnohem slabší a tím pádem se dá mnohem snáž ohnout. Jeden ze znaků, kterým Profi hráč určí pravost karty. Pokud jste úplný začátečník, tak to jen tak nepoznáte, ale opět doporučuji si onu kartu zkusit prohnout (normálně ji vezmete za dva konce palcem a ukazováčkem a přitáhnete k sobě) a srovnat ji s nějakou pravou.

5. Lámavost karet

Tento bod dost souvisí s bodem 4. Pokud pravou kartu ohnete za ty dva delší konce (tam, kde je HP a tam, kde je Weakness), nikdy se vám nestane, že by se karta přelomila – karta se pouze zaoblí, nikdy se neohne na nějakých 40°. Tvarem připomíná kapku vody. Za to falešná karta se zlomí a je na ni viditelné poškození – nerovnost karty v bodě zlomu. Toto si může vyzkoušet opravdu každý – opět uchopíte za dva konce a přitlačíte k sobě – pokud karta po puštění bude „zlomená“, je falešná, pokud se vrátí do téměř rovné polohy, je pravá.

6. Nepravost textu

Falešné karty mají tu tendenci mít nepravý text – většinou pouze nějakým způsobem upravený, třeba upravené útoky / damage / svojí barvu apod. Příklady ze života – Spiritomba AR s útokem Darkness Grace způsobila 40dmg nebo Donphan Prime byl ohnivý Pokémon a ke svému útoku potřeboval Fire Energie. Na toto můžete snadno vyzrát a to tak, že budete kontrolovat PokéWorld nebo jiné oficální stránky (Pokebeach.com) a srovnávat své karty s kartami na těchto stránkách. Opět pravděpodobnost missprintu (chybně vytištěné karty) je opravdu minimální.

7. Vzácné karty jako normální

Vzácné karty, jako Pokémoni Lv.X nebo Prime, mají svůj typický znak – stříbrný blyštivý okraj. Toto je leckdy u falešných karet bohudík nedodrženo a mají klasické okraje jako obyčejné karty (tedy ty žluté). Ale bohužel snaha vietnamských padělatelů je čím dál větší a už jsem se setkal i s falešnými Lv.X kartami, které měly něco jako stříbrné okraje.

8. Velikost karet

Když jsem já osobně začínal, falešné karty se daly poznat i podle velikosti. Ty falešné byly totiž o několik milimetrů (velikost do 1cm) menší. To se ale obávám, že i toto padělatelé vypilovali. Ale zkusit to samozřejmě můžete.

9.    Posazení obrázku v kartě

Obrázek a celkově text by měly být uprostřed karty, žluté okraje na obou stranách budou stejně velké. Leckdy se často stává, že falešné karty mají obrázek posunut blíže k jedné straně karty. Pravděpodobnost missprintu je opět velice malá.

10.  Černý pruh

Každá pravá Pokémon karta má uprostřed ještě tenkou černou folii (a co jsem četl, tak nejen Pokémon, ale i MtG a další hry). Zjistit se to dá jen tak, že onu kartu roztrhnete – jestli má v sobě černý pruh, je pravá, pokud ne, tak je falešná. Toto si můžete vyzkoušet na nějaké commoně, která má téměř nulovou hodnotu. Ale samozřejmě, pokud máte nějakou vzácnou, tak si řekněte League Leaderovi, aby se na ni podíval, přeci jen, přetrhnout si takovou Yanmegu Prime a zjistit, že byla pravá … ;)

Nejúčinnější obrana proti těmto kartám je to, že se před jakoukoliv koupí karet poradíte se svým ligovým vůdcem, který vám doporučí nějaké věruhodné zdroje. Ten by nikdy v tomto neměl udělat chybu, i když internet je zákeřná věc. Kupujte karty pouze z oficiálních stránek, nejlépe prodejen s nějakým rozsáhlejším výběrem zboží. Nikdy tyti karty nekupujte v trafikách a prodejnách potravin a tzv. samoobsluhách. Rodičům řekněte, že pokud Vám chtějí něco koupit, třeba k narozeninám, tak ať se domluví s League Leaderem osobně – on jim může dát tipy, kde se dají karty sehnat levně apod. s tím, že jsou pravé. I Ježíšek se může mýlit, přeci jen nemůže vědět vše, takže poproste mamku, abyste dali společně dohromady dopis a poslali mu společně s vaším seznamem dárků, kde ho upozorníte na to, aby si nejdříve nastudoval tento článek ;). Když zjistíte, že máte nějaké falešné karty, neváhejte a vyhoďte je, popř. se domluvte s League Leaderem. Pokud víte, že jsou falešné, buďte loajální a nesnažte se je někomu vyměnit s argumenty, že jsou pravé. Pokud vyměňujete s někým přes internet a je nový, nechávejte si karty zaslat od něho jako první – teprve potom odešlete vy. Tohle je asi tak vše, co bych mohl doporučit. Falešné karty nikdy nevymizí, s tím se musí každý smířit. Zašlete tento článek všem kamarádům, co se o Pokémony zajímají, ať se toto dostane do povědomí všem hráčům a sběratelům.

Pokud máte ještě nějaké tipy, jak poznat falešnou kartu, napište mi to do komentářů a podělte se s námi o své styky s falešnými kartami. Já jsem se s nimi setkal mnohokrát a to tak, že jsem obchodoval s novými hráči přes internet, kteří byli hře neznalí. Bohužel, přes ICQ apod. se těžko poznává pravost karet.

Jan „Golem“ Forejt

Komentáře
Autor: LuukajdaCS @ Tuesday, April 03, 2012 5:13 PM
No jo, kdysy jsem si tyto karty kupoval. Tehdy jsem nevěděl, že je rozdíl mezi kartami pravými a falešnými, nevěděl jsem co je to liga. Ovšem časem, jsem to pochopil, a bohužel mi doško, že jsem utratil více jak 1 000,- za falešné karty...

Autor: Gemball @ Tuesday, April 03, 2012 8:26 PM
To já naštěstí za falešné karty kdysi utratil maximálně tak 150,- Kč ale už i v tu dobu jsem si koupil i nějakej booster originál a později jsem zjistil že mě to hodně vtáhlo a stalo se to pro mě velikým zájmem a v životě už bych si nekoupil falešné karty a vidět je na živo tak je rovnou spálím ale nejvíce mě udivuje aukro.cz kde někteří lidé prodávají falešné karty za neuvěřitelné ceny a ještě tam připusují známou a podle mě nejvíce drsnou větu ''Silné karty'' :-D:-D:-D a nejhorší je že podle toho si myslí že ta karta je dobrá a nevědí že žádný basic nemůže nikdy mít 300Hp a útok za 120 za 1-2 energy je to bohužel smutné upřímně říkám že být to na mě tak bych ty píííííp vietnamce všechny zavřel a vyhostil kvůli tomuhle někam na antarktidu!!! Protože takhle kazit tak boží karetní hru a tak krásné karty vždycky když na to myslím tak mě naskakuje husí kůže i na zadku.

Autor: LuukajdaCS @ Tuesday, April 03, 2012 8:36 PM
Já mám celý Tesco sáček falešných pokémonů, ale když jsem za to utratil přes 1 000,- říkám si, že je to škoda. Asi se toho nezbavím :/ :D

Autor: Gemball @ Tuesday, April 03, 2012 10:02 PM
Jde taky o to ale že falešné vietnamské karty nemají žádnou hodnotu a teda tisíc korun je hodně hmmm :-/

Autor: LuukajdaCS @ Wednesday, April 04, 2012 5:58 AM
Vím.... původní cíl byl "Gotta catch em all", tedy nasbírat je všechny, ale postupem čtení fór a sledování videí jse msi řekl "tak, budu sbírat už je pravé karty, začnu sérií Black and White".

Autor: IceJak @ Wednesday, April 04, 2012 7:17 AM
U nás ve škole mají hlavně mladší hráči falešné karty, tak jsem jim trochu naznačil že jsou k ničemu a trochu jsem je naučil poznat falešné karty od pravých. Bohužel si říci nedali. (Asi je budu muset vytáhnout na ligu)

Autor: LuukajdaCS @ Wednesday, April 04, 2012 7:21 AM
"mladší" - jaký věk tím myslíš?

Autor: FreddyK @ Wednesday, April 04, 2012 7:43 PM
Prosím vás nemá někdo pokemona Happiny?Je to tak kterou vlastní Brock ze serialu a je růžová.
Jestli ji nekdo má prosím rád bych ji koupil.

Autor: pokemoncards @ Wednesday, April 04, 2012 10:26 PM
Když jsme začínali sbírat Pokémony, nenapadlo nás, že se dělají padělky. Takže jsme první balíček bohužel zakoupili synovi na Aukru, samozřejmě všechno falešné :-) Zkusili jsme ještě dva nákupy na Aukru a všechno skončilo v koši. Určitě víte, že prodáváme kusovky a nikdy bych nekoupila do eshopu boostery z neověřených zdrojů. Nicméně na Aukru se snažím dělat osvětu, prodávám zde karty, které mám navíc, aby se k lidem dostaly pravé karty. A těm co prodávají padělky vždycky napíšu, že to nejsou pravé karty. Dost často to ti lidé ani nevědí a ptají se jak poznají rozdíl (a jsou i tací, že už je pak nevidím prodávat tyto nepravé balíčky na Aukru - sleduji si to). Škoda, že lidé raději koupí hodně karet za málo peněz a nezáleží jim na originalitě. Syn zkoušel také ve škole šířit osvětu, ale přišel domů se svěšenou hlavou.

Autor: marek.wit @ Friday, April 06, 2012 4:05 PM
Nepravejch pokemonů mám spoustu a nehraju s nima-takže jsou mi skoro na nic akorát můj kámoš je sbírá a nevadí mu to a stejně já bych se k nepravejm pokemonům nechoval špatě.

Autor: marek.wit @ Friday, April 06, 2012 4:11 PM
Ahoj FreddyK já jednu happiny mám a jestli chceš tak ti ji prodám a je docela silná- nějak se domluvíme na ceně jestli ji chceš.

Autor: marek.wit @ Friday, April 06, 2012 5:23 PM
Zdravím, už jsem se setkal ještě s jednou verzí falešné karty- třeba s rapidashem který měl jako podvývyn charmandera takže jsem ho ale stejně vyměnil a ukazuju ho méně zkušeným hráčům jako příklad nepravé karty- takže v příštím komentáři by toto nemělo chybět.

Autor: FreddyK @ Friday, April 06, 2012 7:41 PM
Ano chci ji scháním ji už přes dva měsíce šlo by že by jste to poslal jako dopis?Já vám dám moji adresu vy mně vaši a já vám pošlu v dopise peníze protože takhle malinkatý bylíček by nestál za nic.

Autor: FreddyK @ Friday, April 06, 2012 7:42 PM
pardon balíček :-)

Autor: marek.wit @ Saturday, April 07, 2012 10:00 AM
Ahoj FreddyK vykat mi nemusíš žádné peníze za ni nechci dám ti ji zadarmo a pokud máš skype nebo e-mail tak mi dej adresu a domluvíme se čau.

Autor: FreddyK @ Saturday, April 07, 2012 11:45 AM
Dík že mi ji dáš zadarmo muj e-mail je radek.vosol@centrum.cz

Autor: marek.wit @ Saturday, April 07, 2012 11:55 AM
hoj Freddyk zaslal jsem ti e-mail tak si ho přečti.

Autor: FreddyK @ Saturday, April 07, 2012 12:22 PM
já ted tobě taky tak si taky přečti

Autor: abastakri @ Monday, April 16, 2012 11:39 AM
Nedá mi to, abych si taky nepřisadila... píšu za svého syna...
U nás to všechno začlo sledováním seriálu, pak přišel z družiny, že by chtěl karty, v podstatě s tím hrajou něco jako větší bere. Tak jsme (pod vlivem ceny) koupili dva balíčky u Vietnamců. Jenže pak ho to hodně vzalo, začal studovat všechny weby, které našel, zahrnuje mě informacemi. Koupili jsme tréninkový set, dokonce mě donutil i hrát:-) Už si pořídil i nějaké balíčky za vlastní uspořené peníze. Jen pokud jde o tu osvětu - zkoušel ve škole prosadit pravidla "opravdové" hry a tvrdě narazil... Tak se teď chystáme na ligu... Chápu, že pro rodiče to může být náročné a možná i nepochopitelné dát takových peněz za pár "papírků"... Falešné karty na to "větší bere" - to asi vem čert, ale když se tomu dítko chce opravdu věnovat, tak není co řešit. Dovedu si představit to zklamání, když přijde na ligu a dozví se, že má jen haldu bezcenných karet. A hlavně, pořád je lepší něco investovat a mít jistotu, že se dítě něčemu naplno věnuje a nefláká se bůhvíkde s bůhvíkým...
Tak hodně zdaru a zajímavých setkání!

Autor: AshKetchum @ Monday, April 16, 2012 2:26 PM
Takže chápu to dobře-když tu kartu ohnu,potom ji vrátím do normálu a mám tam takové hrbolinky v tom ohnutém,tak to je falešná karta.
A když ji ohnu a vrátím ji zase do normálu a nemám tam známky poškození ani ty hrbolinky tak je to pravá karta.

Autor: vojtan @ Monday, April 23, 2012 5:34 PM
Kdyz to s tema falsema je takle, tak kamosi se tridy to nechapou,protoze oni to berou podle TMka.Aspon se tech falesnejch zbavim. :D

Autor: vojtan @ Tuesday, April 24, 2012 5:11 PM
prosim, napiste mi nekdo kdo je na pokemony odbornik, jestli je to pravda.

Autor: LuukajdaCS @ Friday, May 04, 2012 1:30 PM
Nj, teď sem si koupil falešné karty (věděl jsem o tom) 20 karet - 20,- a byl tam Zekrom EX, Zekrom, Moltres, Articuno,....

Autor: LuukajdaCS @ Friday, May 04, 2012 5:10 PM
vojtan: Falešné karty poznáš i tak, že jsou z druhé strany méně papírový, okraje tmavší a vnitřek světlejší. Co se týče Tvého dotazu, je to pravda. Teď jsem si to vyzkoušel na falešném Zekromovi EX.

Autor: vojtan @ Saturday, May 05, 2012 3:34 PM
moc dekuju. a jakej je tvuj nejlepsi pokemon?

Autor: marek.wit @ Saturday, June 02, 2012 2:41 PM
Zdravim vojtan@ je to pravda sám sem to všechno zkoušel.... chudák whismicot.

Autor: hades47 @ Sunday, June 24, 2012 6:34 PM
Najednoduchsia vec ako spoznat falosne karty a nezdvihnut prdel od pc..Vecer ked budete mat uplnu tmu zoberte karty otocene s obraskom kuvam ich dajte pred monitor pc a ak vam presvita znak pokebalu z duhej strany je karta falosna

Autor: P.Master @ Saturday, March 01, 2014 4:26 PM
Jako lidi, vidim že tady jste všichni amateři... já sice už Pokémon nehraju ale hrál jsem ho rok a měl jsem přes 500 karet. Dva hrací balíčky jedno X-ko a asi 7 EX-ek. S tímhle balíčkem jsme byli s kámošem 2. v Libereckém kole. Pořádali jsme taky 6školních turnajů a ve 4 jsme byli první. Za dva tisíce bych prodal balíček tři měsíce testovaných Pokémonů... Kontakt: ondra2305@gmail.com. Hezkou hru všem!

You must be logged in to post a comment. You can login here

© 2016 PokemonGuru.czInformacni server pro hrace karetni hry Pokemon.Terms Of UsePrivacy Statement